Pierwsza pomoc w czasie pandemii

Pojawienie się pandemii COVID-19 zmieniło podejście do udzielania pierwszej pomocy. Choć zawsze osoba udzielająca pomocy przed przystąpieniem do działania musi zadbać o własne bezpieczeństwo, to w czasie szalejącego koronawirusa SARS- COV – 2 dbałość o bezpieczeństwo ratownika jest szczególnie istotna.

Choroba COVID- 19 wywołana przez koronawirusa SARS-COV-2 jest wysoce zakaźna. Głównym mechanizmem przenoszenia zakażenia SARS-COV-2 jest kontakt z wydzielinami dróg oddechowych chorego poprzez bezpośredni kontakt lub poprzez dotykanie skażonych powierzchni. Duże niebezpieczeństwo zakażenia się koronarirusem podczas udzielania pierwszej pomocy wynika z faktu, że podczas udzielania pomocy pojawia się konieczność przebywania w bliskiej odległości od dróg oddechowych chorego oraz dotykania jego ciała, na powierzchni którego może bytować wirus.

W przypadku poszkodowanych z potwierdzonym lub podejrzewanym COVID-19 Europejska Rada Resuscytacji zaleciła następujące zmiany w podstawowych zabiegach resuscytacyjnych u osób dorosłych (BLS).

  1. Ocenę przytomności wykonaj poprzez potrząśnięcie poszkodowanym i zawołanie. Oceniając oddech obserwuj klatkę piersiową i brzuch poszukując ruchów świadczących o prawidłowym oddechu. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, nie udrażniaj dróg oddechowych i nie umieszczaj swojej twarzy przy ustach / nosie poszkodowanego.
  2. Osoby udzielające pomocy powinny rozważyć zasłonięcie ust poszkodowanego szmatką lub ręcznikiem przed rozpoczęciem uciskania klatki piersiowej i defibrylacją z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Może to zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w powietrzu podczas uciśnięć klatki piersiowej.
  3. Po zakończeniu resuscytacji ratownicy powinni jak najszybciej umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować ręce żelem do rąk na bazie alkoholu i skontaktować się ze służbami sanitarnymi informując o kontakcie z osobą z podejrzeniem lub potwierdzeniem COVID-19.

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Udzielaj pomocy mając na sobie maskę. Jeżeli posiadasz okulary ochronne również je ubierz. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie dwóch par rękawiczek jednorazowych. Po zakończeniu udzielania pomocy maskę i rękawiczki umiejętnie zdejmij i wyrzuć.

Jak preprowadzić resuscytację krażeniowo- oddechową w czasie pandemii COVID-19? - pobierz poniżej ikonografikę 

Pliki do pobrania